Joop Wittermansstichting
 
 
 
Home Leerlingen Personeel
  Zoeken
 
 
 
 
 
De Waerdenborch
 

Een fantastische ervaring in Peru

Marre Machielsen was afgelopen jaar één van de prijswinnaars van de Joop Wittermansprijs. Hieronder staat haar verslag.
‘Vorig jaar heb ik mijn diploma gehaald op De Waerdenborch. Ik wilde niet gelijk doorgaan met studeren maar eerst iets van de wereld zien en dan met name Peru. Door de Joop Wittermanstichting werd het realiseren van mijn droom gelukkig iets gemakkelijker. Ik schreef naar de stichting en had geluk.

Peru is een van de armste landen van Zuid-Amerika maar reizen kost nou eenmaal geld. Mijn reis werd een groot succes en erg belangrijk voor mijn zelfontwikkeling (ik kan het iedereen aanraden). In totaal ben ik drie maanden in Peru geweest.

Mijn reis begon in Cusco, een van de meest toeristische steden van Peru. Daar heb ik op een talenschool eerst een maand Spaans geleerd. De lessen waren erg intensief, een groepje van zes personen vier uur per dag vijf dagen in de week. Al snel kon ik me behoorlijk verstaanbaar maken in het Spaans. Gelukkig maar, want niemand spreekt daar Engels! In die eerste maand verbleef ik in een gastgezin. Een hele goede ervaring, een hele hartelijke familie waar ik me meteen thuis voelde. Het was ook een goede manier om meer van de Peruaanse cultuur te leren.

De eerste week was een grote cultuurshock, maar ik leerde me al snel aan te passen aan het relaxte leeftempo van de Peruanen. Tijd en afspraken zijn flexibel net als wetten en verkeersrelgels. Alleen het middageten is om stipt half twee. Op de talenschool heb ik veel nieuwe mensen leren kennen van verschillende nationaliteiten, al kon je niet om de Nederlanders heen. Echt het lijkt wel of Cusco een Nederlandse kolonie is. De tweede maand begon ik met mijn vrijwilligerswerk en waren mijn Spaanse lessen afgelopen.

Mijn vrijwilligerswerk was aan de rand van de stad, 30 minuten in een minibus (opgepropt tussen de Peruanen). Ik werkte op een soort naschools project: Corazon. Elke middag kwamen daar zo ongeveer 50 kinderen tussen de leeftijd van ongeveer 1 tot 14 jaar. Het project organiseerde allerlei leuke en leerzame dingen voor hen. Mijn taak was om met ze te spelen en te helpen met bijvoorbeeld huiswerk. De kinderen kwamen allemaal uit een erg arme buurt. De meesten van hen woonden in lemen hutjes met als ze geluk hadden een dak. Het vrijwilligerswerk was een erg leerzame ervaring. Ik had niet de illusie dat ik daar iets kon veranderen in zo'n korte tijd maar het was wel erg leuk om daar te zijn en te helpen. De kinderen vonden het geweldig en ze noemden alle vrijwilligers hermana (zus, ook omdat de buitenlandse namen moeilijk uit te spreken waren).

In mijn tijd in Cusco had ik al veel gezien en gedaan. Elk weekend ging ik met een groepje andere studenten van de school wel iets doen. Ik heb door de bergen van Peru paardgereden, heb geraft op de wilde rivieren, ben naar het meer Titicaca geweest (het hoogst bevaarbare meer ter wereld) en heb cavia gegeten in Tipon. Cusco was vroeger een grote Inca stad. Nu zijn er alleen nog ruïnes over omdat de Spanjaarden de stenen van de tempels en huizen gebruikten voor het bouwen van hun eigen huizen. Ik heb veel ruïnes rond Cusco bezocht met als hoogtepunt Machu Picchu, de best bewaarde stad van de Inca's. Ik ben daar heen gelopen met een tour dwars door de jungle. Dat was fantastisch al zaten mijn benen na afloop onder de muskietenbijten.

Na de twee maanden in Cusco begon mijn reis pas echt. Ik ging een maand rondreizen. De eerste paar dagen ben ik met vrienden van de school naar Arequipa gegaan, de witte stad. Daar is ook de Canyon del Colca, de een na diepste canyon ter wereld. Daar heb ik condors van heel vlakbij gezien, om zulke grote beesten vlak boven je te zien dat is iets onbeschrijfelijks. Na Arequipa ging ik alleen verder, iets wat eng en spannend tergelijker tijd is. Gelukkig heeft Peru redelijk goed vervoer voor toeristen via grote bussen. Toch is Peru niet het aller veiligste land. Toeristen worden constant afgezet en je moet altijd op je spullen blijven letten en zeker niet in de verkeerde buurten gaan rondlopen. Gelukkig heb ik niets vervelends meegemaakt maar er waren verhalen genoeg van andere backpackers. Op mijn reis ben ik van beneden helemaal tot bovenin Peru gereisd. Ik heb veel verschillende landschappen gezien: hooggebergte, gletsjers, woestijn, jungle en prachtige kusten. Ik heb gesandboard, in de stille oceaan gezwommen, trektochten gemaakt en de bruisende steden van Peru ontdekt. Het is echt een fantastische ervaring geworden en is heel belangrijk geweest voor mijn zelfontwikkeling, ik heb een nieuwe taal geleerd, een nieuwe cultuur leren kennen en ben heel wat zelfstandiger geworden. Ik kan iedereen aanraden om een jaar vrij te nemen tussen de middelbare school en studeren. Studeren kan altijd nog! Al moet ik wel waarschuwen dat reizen iets erg verslavends is. De vrijheid en zelfstandigheid en al die nieuwe ervaringen. Gelukkig heeft de Waerdenborch de Joop Wittermanstichting die veel dingen mogelijk maakt. In september ga begin ik mijn studie International Communication and Media in Rotterdam, ik heb dus nog wat tijd te overbruggen. Ik hoop binnenkort naar Spanje te kunnen als Au Pair (reizen is echt verslavend) en mijn Spaans nog meer te verbeteren. Ik wil de Joop Wittermanstichting heel erg bedanken.’

 Afdrukken   

Joop Wittermansstichting

In het begin van 1994 is de JOOP WITTERMANS STICHTING opgericht.
Deze stichting, genoemd naar een oud-leraar van het voortgezet onderwijs in Holten, reikt jaarlijks aan één of meer leerlingen een prijs uit.
Voordat nader op de prijs en de daaraan verbonden voorwaarden wordt ingegaan, een korte beschrijving van het leven van Wittermans.

Wie was Joop Wittermans?
Wittermans was een zeer gewaardeerde leraar aan de toenmalige ULO-school en later Scholengemeenschap Holten. In de dertiger jaren bezocht hij de Kweekschool voor onderwijzers. Na het behalen van zijn onderwijzersakte studeerde hij in de avonduren voor de hoofdakte en de middelbare akten Duits en Engels. In Nederland was in die tijd weinig werk en Wittermans vertrok, op advies van zijn broer, naar het toenmalige Nederlands-Indië. Daar kreeg hij direct een goede baan en had hij het er erg naar zijn zin.
In 1940 overviel de Tweede Wereldoorlog hem en werd hij door de Japanners krijgsgevangen gemaakt. Via één van de Jappenkampen kwam hij in Birma, waar hij gedurende drie jaar aan de beruchte spoorlijn moest werken. Ondanks onbeschrijflijke ontberingen weet hij te overleven en wordt na voltooiing van de spoorlijn in naam van de Japanse keizer bedankt en ..... op transport gezet om in de kopermijnen van Japan te gaan werken. Zover is het echter niet gekomen: onderweg wordt het konvooi getorpedeerd en Wittermans dobbert 13 dagen, in de hitte, in het zoute zeewater rond. De zee is daar bovendien rijk voorzien van haaien! Tijdens dit schipbreukelingschap drijft hem een lotgenoot tegemoet die hem laconiek begroet met: "Hé Wittermans, jij ook hier?". Het bleek een collega-onderwijzer te zijn.
Wittermans wordt ten lange leste opgepikt door een Japanse boot en verdwijnt vervolgens in de gevangenis.....
Na de bevrijding ziet hij in Australië, waar hij herstelt van zijn ontberingen, een film over Japanse krijgsgevangenen en herkent in één van de uitgemergelde figuren zichzelf.
Terug in Nederland werkt Wittermans vanaf 1953 tot 1975 aan de Ulo/Scholengemeenschap in Holten. Als hij in 1975 afscheid neemt bieden de collega's hem een eigenhandig bereide, overheerlijke, rijsttafel aan. Daarna reist hij veel en geniet van de vrijheid. Helaas komt daar in het midden van de jaren tachtig abrupt een einde aan door een verkeersongeluk.

Wat doet de JOOP WITTERMANS STICHTING?
Om de herinnering aan de warme persoonlijkheid van Wittermans levend te houden, wordt door familieleden jaarlijks een geldbedrag beschikbaar gesteld.

Het geldbedrag wordt in de vorm van een prijs uitgekeerd aan leerlingen van De Waerdenborch, die een goed plan kunnen overleggen ter bevordering van hun verdere studie. Het begrip "verdere studie" moet in dezen zeer ruim worden opgevat, want ook leerlingen van lagere klassen kunnen meedingen naar een prijs. Daarnaast kunnen leerlingen, die in een studiejaar een uitzonderlijke prestatie op sportief, muzikaal of ander gebied geleverd hebben, door mentoren en/of leraren worden voorgedragen. De jury ontvangt bij de voordracht graag een uitvoerige motivatie.
Jaarlijks kunnen maximaal twee leerlingen een prijs krijgen. Wordt er één prijs uitgereikt dan is het bedrag € 2.500.=, anders twee maal een deel van genoemd bedrag.

Aan welke voorwaarden moet voldaan worden?

-

Meedingende leerlingen stellen een goed geformuleerd plan op voor een activiteit die met een toekomstige studie, sportieve carrière, muzikaal talent, etc. te maken heeft. Een zinvolle studie in de hobby-sfeer wordt zeker niet uitgesloten.

-

Het plan dient geadresseerd te worden aan de voorzitter van de jury.

-

Creativiteit bij het opstellen van een plan wordt gewaardeerd.

-

Hulp vragen bij het opstellen van een plan is toegestaan.

-

Hoge rapportcijfers zijn mooi, maar geen absolute voorwaarde om voor een prijs in aanmerking te komen.

-

Van de kandidaten wordt verwacht dat zij een gedetailleerd plan opstellen waarin een begroting van de kosten, gegevens over een eventuele reis, de verblijfplaats, de duur van de reis, de relatie tussen de activiteit en de studie of hobby en andere relevante gegevens zijn opgenomen.

-

De sluitingsdatum voor het indienen van plannen en voordrachten is in mei.

-

Van degenen die een prijs in de wacht slepen wordt verwacht dat zij, na afloop van hun project, een verslag maken dat in de "Nieuwsbrief" gepubliceerd kan worden.

Leerlingen, die mee willen dingen naar een prijs van de JOOP WITTERMANS STICHTING, kunnen nadere inlichtingen verkrijgen bij de heer Hakkert.

Vorige

 Afdrukken